Okul Öncesi Eğitimi

Okul Öncesi Eğitim Programımızla, öğrencilerimizin zengin öğrenme deneyimlerimizle sağlıklı büyümelerini, motor, sosyal-duygusal, dil ve bilişsel alanlarında gelişimlerinin en üst düzeye ulaştırılmasını, öz bakım becerilerinin kazandırılmasını ve ilköğretime hazır bulunmalarını amaçlamaktayız.

Programımız, eğitimcinin planını, çocuğun öğrenmesini en üst düzeyde destekleyecek şekilde oluşturulmuştur. Bunun gerçekleşmesi için planlanlarımız çocuğun zamanı etkili kullanmasına, oyunlar için gerekli malzemelere ulaşmasına ve kendiliğinden oyunlar başlatmasına olanak vermektedir. Bununla birlikte, programlar çocukların grup içinde ve bireysel öğrenmelerine fırsat tanır. Gelişimsel farklılıkları ve özel gereksinimli çocukların da aktif katılımını desteklemektedir.

Öğrencilerimizin bireysel özellik, ilgi ve gereksinimlerini belirlemek amacıyla değerlendirmeler yapılmaktadır. Çocukların gelişimlerini ve öğrenme süreçlerini değerlendirmek amacıyla yapılan gözlemlerde ailelerle fikir alış verişinde bulunarak çocuğun farklılıklarına karşı duyarlılıkları arttırmaktayız . Bu değerlenme sonuçlarına göre, çocuklar için en uygun olan öğretim yöntem ve teknikleri kullanıyor ve programın iyileştirilmesine yönelik düzenlemeler yapmaktayız.

3 yaşında konuşmaya başlayamayan oğlum için Gökyüzü Rehabilitasyon Merkezinden yardım aldık. Çocuklarla iletişimleri gerçekten mükemmel. Öncelikle oğlum öğretmenini çok sevdi. Daha sonra da tüm verdiği komutları yerine getirdi. konuşmayı açmada, adım adım ilerlemesi çok etkili oldu. Anne dışında tek kelimeye konuşamayan oğlum, 2,5 ay sonunda 3 kelimeli cümleler kurmaya başladı. Artık rahatça derdini anlatıyor, tüm sıkıntılarından kurtuldu. Kendilerine çok teşekkür ederiz…

M.T. (Öğrenci Velisi)

Öğrencilerimizin özelliklerine uygun, tüm gelişim alanlarını (sosyal, duygusal, fiziksel, dil, bilişsel) ve öz-bakım becerileri ile estetik anlayışın gelişimini kapsayan zengin içerikli bir program uygulanmaktadır. Programlarımız geliştirilebilir, koşullar doğrultusunda esnetilebilir ve çocuklarla birlikte planlama ve düzenleme yapmaya olanak tanıyan bir yapıya sahiptir. Öğrencilermizin zamanla ortaya çıkan ilgilerini, merak ettikleri konuları ve ailelerin programa ilişkin görüşlerini ve önerilerini de dikkate almaktayız. Programlarımız oyun, proje, araştırma ve incelemeler, açık uçlu sorular, deneyler, grup çalışmaları ve çocuğun kendiliğinden başlattığı etkinliklere/çalışmalara yer verilmektedir.

Programda her yaş grubu için gelişim özellikleri, geliştirilen kazanımlar, göstergeler ve bunlarla ilgili açıklamalar tablolar halinde sunulmaktadır. Kazanımlar, göstergeler ve bunlarla ilgili açıklamaların yer aldığı bilgilendirme karneleri sizlere verilmektedir.

Artık, bir çok eğitimci ve psikolog kişinin zeka gelişiminin en önemli evresinin doğum ile 5 yaş arasında olduğunu kabul etmektedirler. Bu erken yaşlarda, bir çocuk hem son derece meraklı, hem de zihni her tür bilgiyi özümsemek için son derece elverişlidir. Uygun ve dingin bir şekilde beslenen 0 – 5 yaş arasındaki çocuk zihni, tüm hayatı boyunca kullanacağı öğrenme model ve kalıplarını oluşturur.

Her zaman okulumuzu ziyaret edebilir veya bizi arayabilirsiniz. Aynı zamanda, çocuğunuzu alırken günlük aktivite raporlarımız vasıtası ile çocuğunuzun gününün nasıl geçtiğini takip edebilirsiniz. Sınıf öğretmenimiz, çocuğunuzun ne kadar uyuduğunu, yemeğini bitirip, bitirmediğini, günlük aktivitelerdeki uyumunu sizlere raporunda belirtecektir. Öğretmenimiz aynı zamanda, hangi aktivitede bulunulduğunu da belirtecek ve özel bir durum var ise bunu da notuna ekleyecektir.

Her bir okul, çocuklar ve öğretmenler için sorumluluk alarak kendilerine uygun güvenlik sistemlerini kurmak zorundayız. Resmi güvenlik dışında, okul idareleri gözlem ve prosedürlere dayalı güvenlik sistemini uygulamaktayız. Ziyaretçilerimiz, geçerli bir kimlik göstermek zorundadırlar. Ayrıca, ebeveynlerimiz dışında çocuk ile ilgili herhangi bir talep (Çıkışta çocuk teslim etme vb.) söz konusu olduğunda, (ancak velilerimizin onayı ile) talepte bulunan kişi kimlik göstermek zorundadır. Buna ilave olarak, tüm okullarımızda, sağlık, güvenlik, müfredat yönergeleri ve program standartlarına ilişkin kural ve prosedürler mevcuttur.

Gökyüzü Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, ilgili branş diplomalı ve tecrübeli, sıcak ve kalbi çocuk sevgisi ile dolu öğretmenler görev alır. Sınıf Öğretmenlerimiz: Çocuklarla, eğitim esnasında ve dışında, özel olarak hazırlanmış müfredatı gerektiği gibi uygulayabilecek ve çocuklarla sıcak bir ilişki oluşturabilecek, uygun diploma ve tecrübeye sahip öğretmen adayları arasından seçilirler.

Takvim

Haziran 2024
P S Ç P C C P
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Hemen Ara