Dinleme Ve İşitme Eğitimi

İşitme eğitimi, işitme engelli bireyin mevcut işitme kalıntısını maksimum düzeyde kullanmasını, konuşulan dili anlamasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalardır.

İşitme engelli bireyin eğitiminde kabul gören amaçlar, bireyin işitme cihazını uyanık olduğu tüm saatlerde kullanmasını sağlayarak işitme becerilerini geliştirmek, sesleri yorumlamayı öğretmek ve bu sürece ailenin katılımını sağlamakla ilgili olmalıdır. Bireyin işitme kaybı hafif veya orta derecede dahi olsa, eğer birey özel eğitim hizmetlerinden faydalanamıyor ise işitme yetersizliğinin yarattığı sonuçlar olumsuz yönde ilerleyecektir. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı faaliyet gösteren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kullanılacak Dinleme ve İşitme Eğitim, bireyin hayat boyu kullanabileceği dinleme, konuşma, dil, iletişim, okuma yazma ve matematik becerilerini kazanmaları, bu becerileri kullanarak sosyal hayata etkin katılım sağlamaları amacıyla hazırlanmış bir eğitimdir.

Gökyüzü ailesine; Sizinle birlikte geçirdiğimiz 5 yıl içerisinde hepinizden gördüğümüz ilgi,alaka, iyi niyet, sabır, titizlik, merhamet, sevgi, anlayış, hoşgörü ve daha her şey için çok teşekkürler.

Neşe Durmaz

İşitme ve dinleme eğitiminin amacına ulaşabilmesi için, mümkün olan en erken yaşta işitme kaybının saptanması, uygun duyum cihazlarının kullanılması, işitme kalıntısının kullanılmasında fırsatlar yaratılması, ortamın hazırlanması, normal dinleme fonksiyonunun gelişim dönemlerinin izlenmesi, ailenin eğitilmesi önemlidir. İşitme cihazı ile işitmeyi sağlamak yeterli değildir, hatta çok kolaydır. Asıl zor olan, bilinçli çabayı gerektiren duyulanı anlamayı geliştirmektir.

Gökyüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

 

Gökyüzü Özel Eğitim ve Rehabilitasyon

  • İşitme kaybı olan bireylere uzmanlarca işitme cihazları önerilmektedir.
  • Bazen kişilerde geçici işitme kayıpları meydana gelmektedir bu durumda da uzman doktor kontrolünde ilaçlar kullanılmaktadır.
  • Bazı tür işitme kayıpların da da koklear implant takılarak tedavi yoluna gidilir.

 

Private yet affordable elementary school offering a stimulating curriculum and a supportive environment.

Takvim

Temmuz 2024
P S Ç P C C P
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Hemen Ara